Po co planować? Dlaczego planowanie może odmienić życie?

Po co planować? Dlaczego planowanie może odmienić życie?

Podziel się!

4.7
(7)

Planowanie i organizacja czasu to temat, który uwielbiam. Od dziecka robię listy zadań, uzupełniam kalendarze ważnymi datami i robię wszystko, aby wywiązać się w określonym terminie ze zobowiązań wobec innych oraz wobec siebie samej. Zaletą planowania jest poczucie harmonii w otaczającym nas świecie. Nawet jeśli w Twoje życie chwilowo wkradnie się chaos, dzięki planowaniu jesteś w stanie szybciej wrócić na właściwe tory. Zatem zastanówmy się, po co planować? Co nam to daje?

Po co planować?

Planowanie to sprawdzony sposób na oszczędzenie:

 • czasu
 • pieniędzy
 • nerwów
 • zdrowia
 • rozczarowań (sobie i najbliższym).

Po co planować? Co daje nam planowanie?

Dzięki zaplanowaniu pewnych czynności i umiejscowieniu ich w czasie jesteśmy w stanie zrobić więcej, mając do dyspozycji te same dwadzieścia cztery godziny, co do tej pory. Dla przykładu – dzięki planowaniu posiłków (wstęp do planowania posiłków znajdziesz tutaj) w tygodniu oszczędzisz sporo czasu. Nie będziesz się zastanawiać, co przygotować na obiad, mniej razy pojedziesz do sklepu, a wszyscy, dla których gotujesz, będą się zdrowieć odżywiać.

Planowanie pomaga też zaoszczędzić pieniądze – jeśli zapłacisz rachunki na czas, nie płacisz odsetek za zwłokę. Jeśli na zakupy chodzisz z listą i nie wydajesz pieniędzy na rzeczy spoza niej – trzymasz się budżetu i możesz poświęcić nadwyżkę na coś ważnego dla Ciebie.

Dzięki planowaniu możesz zaoszczędzić sobie sporo nerwów – zamiast porannego gorączkowego szukania rzeczy do zabrania – masz wszystko przygotowane. Skoro jutro ma padać, zabierasz parasol. Jeśli kończy się płyn do spryskiwaczy – uzupełniasz wcześniej. Trzeba zorganizować czas dziecku w wakacje – odpowiednio wcześniej umawiasz się z babciami na dyżury i wybierasz półkolonie. Chcecie spontanicznie wyjechać na weekend? Zaglądasz do komputera i pakujesz się według wcześniej przygotowanej listy rzeczy na wypad weekendowy.

Nasze zdrowie jest bardzo cenne. Jak planować, żeby zachować dobre samopoczucie? Możesz wpisać w grafik harmonogram treningów. Możesz przygotowywać posiłki według zaplanowanego wcześniej planu dietetycznego. Umawiasz się z wyprzedzeniem na kontrole u lekarzy (cytologia, dentysta itp.). Jeśli planujesz ciążę, odpowiednio wcześniej robisz komplet badań i przyjmujesz kwas foliowy.

Dzięki planowaniu unikniesz rozczarowań. Nie rozczarujesz siebie, gdyż jesteś przygotowany do zadania na tyle, na ile się dało. Nie rozczarujesz bliskich, bo pamiętasz o ich urodzinach, wysyłasz kartki z podziękowaniami na czas i regularnie wpisujesz w harmonogram spotkania z przyjaciółmi i rodziną. 

Po co planować? Co daje nam planowanie?

Dlaczego planowanie może odmienić życie?

Samo zaplanowanie czegoś na niektórych może działać… demotywująco. Oczywiście, gdy wypiszesz sobie uczciwie wszystkie rzeczy, które naprawdę masz do zrobienia, to czasem i pół zeszytu A4 zejdzie 🙂 nie przejmuj się, planowanie to też selekcja – bolesna i brutalna – tego, co musi i tego, co wcale nie musi być zrobione. Więcej o tym, jak planować dowiesz się z następnych wpisów.

Planowanie, a ściślej realizowanie planu działa jak dopalacz. Dosłownie. Po skreśleniu jednego zadania otrzymujemy nagrodę – jest nią spełnienie obietnicy przed samym sobą. Albo też przed bliskimi osobami. Wypełnienie jednego zadania z listy daje nam energię i moc do wypełniania kolejnych. Chcesz odmienić swoje życie? Zacznij planować!

Oceń post:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 7

Bądź pierwszy i oceń post!

Jeśli post Ci się spodobał...

Obserwuj nas w social media!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Podziel się!

Dziękuję, że jesteś!
signature

Nie przegap nowych postów
Twoje powiadomienia o nowościach

Co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 Comments
 • Zofia
  8 czerwca 2019

  Planuję obiady i zakupy żywności , robię spis odzieży do zabrania na wyjazd, planuję ewentualne remonty czy też większe zakupy mając zawsze z tyłu głowy powiedzenie: człowiek planuje a Bóg się śmieje. Miłego dnia

  • Joanna
   14 lipca 2019

   Dlatego warto stworzyć plan B i plan C, a na dodatek plan E – czyli Elastyczność 🙂

 • Arletunialalunia
  20 lipca 2019

  Planuje zawsze wieczorem przed kolejnym dniem chyba że wiem że na dany dzień coś trzeba wysłać zapłacić a czasami i tak mi się zdarza dużo rzeczy zapomnieć i potem jest lekki stres ale jakiś nie mam nawyku zapisywania choć bardzo bym chciała

  • Joanna
   21 lipca 2019

   Nawyk zapisywania jest jak każdy inny nawyk – do wyrobienia. Chodzimy z karteczką i piszemy!

Zapisz się do newslettera
Pierwsza dowiedz się o nowościach i miej dostęp do inspiracji

Previous
Jak się ubrać na rozmowę o pracę?
Po co planować? Dlaczego planowanie może odmienić życie?