Menu Zamknij

Po co planować? Dlaczego planowanie może odmienić życie?

Podziel się!

Przeczytaj w: 3 min
4.7
(7)

Planowanie i organizacja czasu to temat, który uwielbiam. Od dziecka robię listy zadań, uzupełniam kalendarze ważnymi datami i robię wszystko, aby wywiązać się w określonym terminie ze zobowiązań wobec innych oraz wobec siebie samej. Zaletą planowania jest poczucie harmonii w otaczającym nas świecie. Nawet jeśli w Twoje życie chwilowo wkradnie się chaos, dzięki planowaniu jesteś w stanie szybciej wrócić na właściwe tory. Zatem zastanówmy się, po co planować? Co nam to daje?

Po co planować?

Planowanie to sprawdzony sposób na oszczędzenie:

 • czasu
 • pieniędzy
 • nerwów
 • zdrowia
 • rozczarowań (sobie i najbliższym).
Po co planować? Co daje nam planowanie?

Dzięki zaplanowaniu pewnych czynności i umiejscowieniu ich w czasie jesteśmy w stanie zrobić więcej, mając do dyspozycji te same dwadzieścia cztery godziny, co do tej pory. Dla przykładu – dzięki planowaniu posiłków (wstęp do planowania posiłków znajdziesz tutaj) w tygodniu oszczędzisz sporo czasu. Nie będziesz się zastanawiać, co przygotować na obiad, mniej razy pojedziesz do sklepu, a wszyscy, dla których gotujesz, będą się zdrowieć odżywiać.

Planowanie pomaga też zaoszczędzić pieniądze – jeśli zapłacisz rachunki na czas, nie płacisz odsetek za zwłokę. Jeśli na zakupy chodzisz z listą i nie wydajesz pieniędzy na rzeczy spoza niej – trzymasz się budżetu i możesz poświęcić nadwyżkę na coś ważnego dla Ciebie.

Dzięki planowaniu możesz zaoszczędzić sobie sporo nerwów – zamiast porannego gorączkowego szukania rzeczy do zabrania – masz wszystko przygotowane. Skoro jutro ma padać, zabierasz parasol. Jeśli kończy się płyn do spryskiwaczy – uzupełniasz wcześniej. Trzeba zorganizować czas dziecku w wakacje – odpowiednio wcześniej umawiasz się z babciami na dyżury i wybierasz półkolonie. Chcecie spontanicznie wyjechać na weekend? Zaglądasz do komputera i pakujesz się według wcześniej przygotowanej listy rzeczy na wypad weekendowy.

Nasze zdrowie jest bardzo cenne. Jak planować, żeby zachować dobre samopoczucie? Możesz wpisać w grafik harmonogram treningów. Możesz przygotowywać posiłki według zaplanowanego wcześniej planu dietetycznego. Umawiasz się z wyprzedzeniem na kontrole u lekarzy (cytologia, dentysta itp.). Jeśli planujesz ciążę, odpowiednio wcześniej robisz komplet badań i przyjmujesz kwas foliowy.

Dzięki planowaniu unikniesz rozczarowań. Nie rozczarujesz siebie, gdyż jesteś przygotowany do zadania na tyle, na ile się dało. Nie rozczarujesz bliskich, bo pamiętasz o ich urodzinach, wysyłasz kartki z podziękowaniami na czas i regularnie wpisujesz w harmonogram spotkania z przyjaciółmi i rodziną. 

Po co planować? Co daje nam planowanie?

Dlaczego planowanie może odmienić życie?

Samo zaplanowanie czegoś na niektórych może działać… demotywująco. Oczywiście, gdy wypiszesz sobie uczciwie wszystkie rzeczy, które naprawdę masz do zrobienia, to czasem i pół zeszytu A4 zejdzie 🙂 nie przejmuj się, planowanie to też selekcja – bolesna i brutalna – tego, co musi i tego, co wcale nie musi być zrobione. Więcej o tym, jak planować dowiesz się z następnych wpisów.

Planowanie, a ściślej realizowanie planu działa jak dopalacz. Dosłownie. Po skreśleniu jednego zadania otrzymujemy nagrodę – jest nią spełnienie obietnicy przed samym sobą. Albo też przed bliskimi osobami. Wypełnienie jednego zadania z listy daje nam energię i moc do wypełniania kolejnych. Chcesz odmienić swoje życie? Zacznij planować!

Oceń post:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 7

Bądź pierwszy i oceń post!

Jeśli post Ci się spodobał...

Obserwuj nas w social media!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Podziel się!

4 Komentarze

 1. Zofia

  Planuję obiady i zakupy żywności , robię spis odzieży do zabrania na wyjazd, planuję ewentualne remonty czy też większe zakupy mając zawsze z tyłu głowy powiedzenie: człowiek planuje a Bóg się śmieje. Miłego dnia

 2. Arletunialalunia

  Planuje zawsze wieczorem przed kolejnym dniem chyba że wiem że na dany dzień coś trzeba wysłać zapłacić a czasami i tak mi się zdarza dużo rzeczy zapomnieć i potem jest lekki stres ale jakiś nie mam nawyku zapisywania choć bardzo bym chciała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *