Jak napisać CV?

Podziel się!

5
(3)

Jak cię widzą, tak cię piszą. Żyjemy w czasach, gdy Instagram i Facebook stają się naszą internetową wizytówką i wydawałoby się, że CV traci na znaczeniu. Nic bardziej mylnego! Jeśli szukasz pracy, to pewnie musisz napisać dobry życiorys. Co to znaczy dobre CV? Jak napisać swoje i jak go… nie pisać? O tym w dzisiejszym wpisie.

Jak napisać CV?

Jak kiedyś wyglądało pisanie CV?

Pamiętam czasy, kiedy CV pisało się w kafejce internetowej, w prostym edytorze tekstu i drukowało w punkcie ksero z płyty CD (!). Gdy uzyskanie cyfrowego zdjęcia  nie było wcale takie łatwe. Kiedy nie było w Internecie tylu gotowych schematów i generatorów Curriculum Vitae. Może przez to ówczesne życiorysy były bardziej schludne i dopracowane.

Jak dzisiaj wygląda pisanie CV?

Dzisiaj życiorys możesz napisać dosłownie w kilka chwil. Nie musisz znać się nawet na formatowaniu tekstu, gdyż gotowe generatory wszystko zrobią za ciebie włącznie z dodaniem wypasionej czcionki, napisów i pasków.

Jednak nawet najładniej wygenerowane Curriculum Vitae można bardzo prosto zepsuć i narazić się na odrzucenie w pierwszym etapie rekrutacji.

Podstawowe błędy, które zawiera Twoje CV

Dlaczego potencjalny pracodawca nie zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Dlaczego po rozmowie nikt nie dzwoni? Przyjrzyj się swojemu Curriculum Vitae. Zobacz, czy:

  • Twoje CV nie zawiera błędów interpunkcyjnych, ortograficznych i literówek. W dobie edytorów tekstu, przeglądarek ze sprawdzaniem pisowni i nowoczesnych generatorów nie ma usprawiedliwienia dla takiego niedbalstwa.
  • Jeśli korzystasz z generatora, czy Twoje CV zawiera wypełnione prawidłowo wszystkie rubryki? Co najmniej raz na 15 Curriculum Vitae widzę zamiast nazwy ulicy “Wpisz ulicę”, a zamiast nazwy miejscowości “Miejscowość”.
  • Jak brzmi Twój adres e-mail? W swojej karierze spotkałam się z przecudnymi, uroczymi adresami e-mail, które powodowały odrzucenie kandydatury. Jesteś goracalaska222? Albo niepiszdomniewiecej? No poważnie?!
  • Czy Twoje dane kontaktowe są aktualne? Zarówno telefon kontaktowy, jak i poważnie brzmiący adres e-mail? W dzisiejszych czasach zdarzają się życiorysy bez telefonu, a także bez maila. W pośpiechu skreślany stary numer i wyszukiwanie w komórce, pod jakim numerem możemy się z Tobą skontaktować, nie jest profesjonalne.
  • Czy nie kłamiesz? Jeśli zanosisz CV i piszesz, że biegle władasz językiem angielskim i niemieckim w stopniu podstawowym, a na rozmowie nie potrafisz złożyć zdania, to pracodawca czuje się oszukany.
Czy pisanie CV jest trudne?

Zdjęcie do CV - jakie wybrać?

Kiedyś sprawa była prosta – dodawało się zdjęcie z dowodu lub prawa jazdy. Od czasu, gdy zdjęcie w dowodzie zrobione jest od frontu, większość z nas inwestuje w dodatkowe zdjęcie ;).

Jakie zdjęcie wybrać do CV?

  • Zasady wybierania zdjęć do CV uległy “rozluźnieniu”. Jeśli chcesz pracować w salonie tatuażu i takowe posiadasz, to pewnie wybierzesz zdjęcie, które je pokazuje. I to jest w porządku.
  • Jeśli ubierasz się o pracę w miejscu, gdzie liczy się schludny i profesjonalny wizerunek, wybierz eleganckie zdjęcie z półprofilu. Takie zdjęcie sprawdzi się w każdej sytuacji. Kto wie, może nie dostaniesz tej pracy, ale Twoje CV zostanie przekazane na inne stanowisko?
  • Nie przesadzaj z FaceTune i filtrami. Nie ma nic gorszego niż nie poznanie kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej, bo na zdjęciu przerobił się na potęgę. 

Już niebawem druga część wpisu o pisaniu CV, a tam kilka porad, co napisać o sobie, jak to jest z doświadczeniem zawodowym i wykształceniem. Zapraszam!

Jak nie napisać dobrego CV?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram