Sposoby na spadek motywacji jesienią
Spis treści
TogglePodziel się!
Jesień przyszła do nas, jak co roku. Dla jednych zdecydowanie zbyt szybko, dla innych wyczekiwana. Poza niewątpliwymi urokami jesieni możemy w tym czasie odczuwać spadek nastroju i motywacji. O przyczynach i objawach spadku motywacji jesienią możecie poczytać tutaj. Jakie są sposoby na spadek motywacji jesienią? Czy można sobie z nim radzić? O tym będzie dzisiejszy wpis.
Sposób na spadek motywacji jesienią - wyśpij się
Za odkrycie zegara biologicznego w 2017 roku wręczono Nagrodę Nobla. Nasz zegar biologiczny działa w oparciu o określony system zależny od docierającego do nas światła słonecznego. Każdy żywy organizm jest uzależniony od Słońca. A co się dzieje ze słońcem jesienią? Oczywiście jest go coraz mniej.
Dłuższe wieczory i krótsze dni to duże obciążenie dla naszego organizmu. Z każdym dniem nasz zegar biologiczny musi się dostosowywać na nowo. Dołóżmy do tego jesienną zmianę czasu i problemy gotowe. Ze względu na mniejszą ilość światła docierającego do naszych ciał, melatonina zaczyna wydzielać się wcześniej przygotowując nasze organizmy do snu.
Możesz powiedzieć, że Ciebie ten problem nie dotyczy, ponieważ pracujesz w warunkach sztucznego oświetlenia. Nic bardziej mylnego. Gdy wychodzisz z pracy, nagle na dworze robi się bardzo ciemno. Organizm również do tego musi się przystosować każdego dnia. W końcu dochodzi do sytuacji, że wychodzisz rano do pracy, kiedy jest jeszcze ciemno i wracasz do domu, gdy już jest ciemno. Twój organizm staje przed biologicznym wyzwaniem.
A gdyby tak zastosować najprostszą metodę radzenia sobie z jesiennym przemęczeniem i pójść spać?
Może wydaje Ci się to teraz niemożliwe, przecież masz tyle ważnych rzeczy do zrobienia, a sen Ci w tym nie pomoże. Obawiasz się zaległości w obowiązkach domowych i pracy. Rozumiem Cię. Jednak organizm potrzebuje snu. Ze względu na szybsze wydzielanie melatoniny wieczorem warto zwolnić tempo i po prostu szybciej pójść spać.
Jak wyspać się jesienią?
- Co musisz zrobić dziś, zrób od rana. Nie zostawiaj ważnych rzeczy na późne popołudnie czy wieczór. Twoje ciało już szykuje się do snu.
- Na wieczór zostaw sobie lżejsze aktywności niewymagające wielkiego wysiłku intelektualnego.
- Wyznacz sobie godzinę bez ekranu, czyli przed planowanym pójściem do łóżka pozostaw sobie godzinę, kiedy nie używasz smartfona czy laptopa. To samo tyczy się telewizji czy Netflixa.
Jak przygotować ciało do snu?
- Delikatna joga (na Youtube znajdziesz mnóstwo dedykowanych praktyk przed snem), kilka minut stretchingu i medytacja to doskonały sposób na przygotowanie się do snu.
- Wieczorem możesz wziąć ciepły prysznic lub kojącą kąpiel w wannie. Odprężysz dzięki temu swoje ciało i zredukujesz napięcie.
- Wzajemny masaż. Masaż przed snem dobrze wpłynie na łatwość w zasypianiu.
- Czytanie książki. Badania dowodzą, że czytanie książek fabularnych, a nie popularnonaukowych przed snem wpływa pozytywnie na zasypianie. Niestety efekt jest odwrotny, kiedy czytasz książki non-fiction. Twój mózg zaczyna pracować na wysokich obrotach i zamiast spać zastanawiasz się nad problemami egzystencjonalnymi lub naukowymi zagwostkami.
- Przygotuj się na następny dzień. Dzięki temu zyskasz wewnętrzny spokój.
Sposób na spadek motywacji jesienią - poranny trening
W związku z szybszym wydzielaniem melatoniny wieczorem, warto jest przestawić trening na rano. Intensywny wysiłek fizyczny wieczorem może sprawić, że nie będziesz mógł zasnąć. To z kolei wpłynie niekorzystnie na Twój sen w nocy. Obudzisz się rano niewyspany i koło się zamyka. Poza niektórymi rodzajami aktywności fizycznej, jak lekka joga, większość intensywnych treningów wykonywanych wieczorem może przynieść Ci trochę kłopotów.
Jeśli uda Ci się przenieść wieczorny trening na godziny poranne, zyskasz więcej energii.
Sposób na spadek motywacji jesienią - odpowiednie odżywianie
Spadek motywacji do działania może wynikać nie tylko z tego, że jest coraz mniej światła w ciągu dnia, ale również z faktu, że jesienią zaczynamy się gorzej odżywiać. Jedzenie to nasze paliwo, dlatego o każdej porze roku warto zadbać o to, by było wartościowe i pełne składników odżywczych.
Wbrew pozorom wczesna jesień to czas, kiedy mamy do wyboru bardzo wiele darów natury. Sezonowe owoce i warzywa, orzechy i nasiona – jest w czym wybierać. Jednak często jesteśmy zmęczeni i nie chce nam się szykować czasochłonnych posiłków. Skutkuje to spadkiem ilości dobrego jedzenia w naszej diecie na korzyść żywności przetworzonej i zwykle pełnej chemii. Jesienią intuicyjnie sięgamy po dania wysokokaloryczne. Nasz organizm musi wykorzystać więcej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Jeśli teraz pragniesz gorącej czekolady z piankami, słodkiej szarlotki i mnóstwa suszonych owoców, wiesz o czym mówię.
Jesienią bardzo ważna jest odpowiednia ilość witaminy D3. Znajdziesz ją oczywiście w suplementach, jednak koniecznie wypróbuj też… pieczarki!
Jak zdrowo odżywiać się jesienią?
- Trzymaj się planu. Stwórz plan posiłków na każdy dzień i przestrzegaj go skrupulatnie. Jesienią śmiało możesz gotować raz na dwa, a nawet trzy dni, dzięki czemu przygotowywanie zup czy potrawek (dań na ciepło) zajmie Ci mniej czasu. Więcej o planowaniu posiłków przeczytasz tutaj.
- Korzystaj z darów jesieni. Jedz winogrona, jabłka, gruszki, dynie… przygotuj leczo i włóż do słoików. Co się da, kup w większej ilości, pokrój, podziel na porc je i zamroź.
- Zabieraj ze sobą lunch lub drugie śniadanie. Dzięki temu unikniesz niezdrowych pokus po drodze.
- Stwórz fundusz jedzeniowy – policz, ile pieniędzy wydajesz na niezdrowe przekąski (kawa z bitą śmietaną i syropem co drugi dzień też się liczy!). Wszystkie pieniądze, których nie wydasz na niepotrzebne i szkodzące Ci jedzenie, odkładaj do słoika. Napisz na słoiku, na co zbierasz. Może wypad do ciepłych krajów zimą?
- Nie zapominaj o koktajlach. Oczywiście, jesienią mamy mniejszy wybór świeżych owoców i warzyw, jednak możesz znaleźć mnóstwo przepisów z wykorzystaniem dostępnych cały rok składników.
Sposób na spadek motywacji jesienią - planowanie i realizowanie
Najłatwiej jest się poddać, jeśli nie widzisz końca drogi. Nie dostrzegasz celu swojej podróży więc stajesz się chorągiewką, która porusza się zgodnie z powiewami wiatru. Wolisz być chorągiewką jesienią? Wiatr wtedy bywa porywisty i może porwać Cię w dziwnym kierunku.
Planowanie to podstawa trzymania się swoich celów nawet w trudnych czasach. Jednak w pewnych okresach planowanie potrafi wręcz uratować Cię przed marazmem i chandrą. Tak właśnie jest jesienią. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto planować, zajrzyj do tego wpisu.
Gdy popadasz w dziwny, melancholijny nastrój, zerknij na swój plan. Zobacz, ile już dziś zrobiłeś. I rób dalej. Dasz radę.
Co warto zaplanować jesienią?
- Zdecydowanie warto ująć w planie to, jak się odżywiamy. Planowanie posiłków to jeden z najważniejszych elementów, który pomoże Ci przetrwać jesienny spadek motywacji.
- Planowanie treningów także pomoże Ci zachować dobrą formę i lepsze samopoczucie. Jeśli odpadłeś z regularnych ćwiczeń, zajrzyj tutaj i zobacz, jak wrócić do ćwiczeń po przerwie.
- Planowanie zakupów, zarówno tych spożywczych, jak i sezonowych (np. ubrania). Możesz też z wyprzedzeniem zaplanować i zrealizować świąteczne zakupy, zapakować prezenty i z uśmiechem czekać na grudzień 🙂
- Zaplanuj swój dzień w pracy. Lista zadań na każdy dzień sprawi, że nie będziesz uciekać myślami w stronę kocyka i herbatki. Pamiętaj, że każde, nawet najmniejsze, ale zrealizowane zadanie sprawia, że nabierasz pewności siebie i energii do działania. Tutaj znajdziesz 3 proste sposoby na zwiększenie wydajności w pracy.
- Spędzanie czasu z bliskimi też warto zaplanować. Gdy zapiszesz sobie, co robisz z dziećmi każdego dnia, łatwiej Ci będzie się tego planu trzymać. Trzy ważne wieczorne rytuały znajdziesz tutaj.
Sposób na spadek motywacji jesienią - daj siebie innym
Doskonałym sposobem na zapewnienie sobie solidnej dawki motywacji jesienią jest zaangażowanie się w jakieś przedsięwzięcie dla dobra innych. Dlaczego to działa? Po pierwsze, dodając sobie pracy przestajesz myśleć o tym, jak bardzo Ci się nic nie chce. Po drugie, zobowiązujesz się do czegoś przed innymi. To doskonale motywuje, aby nie zawieść tych, którzy na Ciebie liczą.
Jak pomóc innym jesienią? Co możesz zrobić dobrego?
Niektóre formy pomocy innym wymagają większego, inne mniejszego zaangażowania. Wybierz to, co jesteś w stanie zrobić biorąc pod uwagę obecną sytuację życiową. Jednak pamiętaj, aby stawiać przed sobą wyzwania.
- Poszukaj miejsc, gdzie możesz oddać swoje ubrania lub ubrania swoich dzieci, z których już wyrosły.
- Jeśli masz nieużywane książki, lektury, filmy czy płyty, z pewnością znajdą się ludzie, którzy się z tego ucieszą. Książki możesz też oddać do lokalnej biblioteki.
- Twoje dziecko skończyło przedszkole? Może oddacie nieużywane gry i zabawki młodszym dzieciom?
- W okolicy jest dużo starszych osób? Znasz sąsiadkę w bloku, która nie jest w stanie myć klatki schodowej? Może pomożesz? Albo chociaż wniesiesz zakupy.
- Wolontariat. W każdej większej i mniejszej miejscowości możesz znaleźć organizacje, w które możesz się zaangażować.
- Możesz zarejestrować się też w bazie dawców szpiku np. DKMS.
Udostępnij
Joanna
Działanie jest kluczem do dobrego życia. Kto zaczął, zrobił już połowę.
1 komentarz