Słowo przepraszam zazwyczaj nie przychodzi łatwo. Jednak są osoby, które w ogóle nie umieją przepraszać ani nie potrafią przyznać się do winy. Jednak warto poznać przyczyny, dla których nie umiesz przepraszać. Dzięki temu łatwiej Ci będzie się tego nauczyć i rozwinąć w sobie samoświadomość.

Nie umiesz przepraszać, bo boisz się wyjść na słabeusza

[su_spacer]

Oczywiście, przyznanie się do winy czy przeproszenie wymaga odwagi. To oznaka siły, a nie słabości. Jednak w naszej kulturze często błędnie wychodzimy z założenia, że przepraszanie oznacza słabość. Dla mnie oznaką słabości jest nieumiejętność przeproszenia, przyznania się do błędu – a co za tym idzie – naprawienia problemu, jeśli to możliwe. O wiele łatwiej jest iść w zaparte czy udawać, że nie było sprawy. Jednak najlepiej uczymy się na własnych błędach.

Obawiasz się utraty bliskiej osoby

[su_spacer]

Absolutnie błędne założenie, które zakłada traktowanie bliskiej osoby jako idioty niepotrafiącego docenić aktu odwagi, jakim jest przeproszenie czy przyznanie się do popełnionego błędu. O wiele szybciej utracisz zaufanie kogoś, na kim Ci zależy, jeśli nie przeprosisz. To jak drugi policzek – pierwszym było działanie, za które powinnaś przeprosić, a drugim – brak przeprosin.

Nie chcesz zrobić sobie skazy na wizerunku

[su_spacer]

Jak Cię widzą, tak Cię piszą, prawda? Być może nie umiesz przepraszać, bo boisz się utraty wyimaginowanego wizerunku osoby nieomylnej? Nikt nie jest nieomylny, każdy popełnia błędy, a tylko najbardziej odważni ludzie mają odwagę się do nich przyznać i przeprosić. Nie da się utrzymywać wizerunku bez skazy, jeśli Twoje otoczenie i tak wie swoje.

Nie umiesz przepraszać, bo masz cechy narcystycznego typu osobowości

[su_spacer]

Istnieje wiele technik manipulacji innymi ludźmi. Jedną z bardziej skutecznych jest z pewnością gaslightning. Tworzenie rzeczywistości, w której ofiara zaczyna wątpić w swoje własne osądy to podstawa uzyskiwania kontroli w związku czy relacji. Jeśli zachowałeś się źle i nie zamierzasz przeprosić, a co gorsza – manipulujesz ofiarą, aby to ona przeprosiła Ciebie i wzięła na siebie winę – lepiej zgłoś się po pomoc. Tutaj poczytasz więcej o osobowości narcystycznej, a tutaj o socjopatach.

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.