Co zapisywać w kalendarzu?
Jeśli jesteś regularną czytelniczką, z pewnością wiesz, jak ważne jest zapisywanie rzeczy do zrobienia. Jednak czasem możesz się zastanawiać, co zapisywać w kalendarzu, a czego nie. W tym artykule przedstawię Ci mój sposób planowania – wypracowany ponad 24-letnim doświadczeniem (tak, pierwszy kalendarz zapełniałam już jako dziesięciolatka!).
Oczywiście, każdy jest inny, ma odmienne potrzeby i ilość projektów w toku. Jednak jeśli zaczniesz od mojej metody, z łatwością stworzysz z niej swoją własną. Dzięki temu unikniesz tak częstego na początku przeładowywania kalendarza i związanej z tym frustracji. W mojej metodzie korzystam z połączenia kalendarza i listy zadań (oraz aplikacji do zarządzania projektami – u mnie to konieczność w pracy zawodowej).
Jeśli chcesz planować tylko w kalendarzu, polecam Ci taki w układzie dziennym (jedna strona to jeden dzień).
Jeśli jeszcze nie masz swojego kalendarza, możesz pobrać darmowy z tej strony albo poczytać mój poradnik, jaki kalendarz najlepiej wybrać i dlaczego.
Co zapisywać w kalendarzu?
Co zapisywać w kalendarzu – lista poniżej.
- Wszystkie ważne wydarzenia cykliczne.
W tej kategorii znajdziesz oczywiście urodziny i imieniny oraz rocznice. Są to też wydarzenia zmieniające codzienny rozkład dnia, jak początek i koniec roku szkolnego / akademickiego, termin złożenia PIT, daty zapłaty rachunków czy ubezpieczenia, koniec umowy na telefon i tym podobne.
- Święta i okazje.
Dobrze jest wpisać w kalendarz wszelkie istotne święta (nawet jeśli ich nie obchodzisz). Jest to istotne, ponieważ są to często dni wolne, zmieniające zwykły rozkład dnia. W tej kategorii dobrze wpisać też nieliczne niedziele handlowe.
- Wszystkie spotkania.
Od wideorozmowy przez delegacje aż po umówioną kontrolę u dentysty czy termin szczepienia – jeśli masz wszystko w kalendarzu, nigdy nie umówisz się w dwóch miejscach na ten sam termin.
- Wszystkie terminy, o jakich wiesz.
Termin oddania projektu w pracy, data przeczytania lektury w szkole przez pierwszoklasistę albo dzień, do którego musisz odpowiedzieć na ofertę. To wszystko powinno znaleźć się w kalendarzu.
- Szczegółowe wytyczne.
Na szczepienie musisz zabrać książeczkę zdrowia, a na Dzień Marchewki w przedszkolu przygotować dziecku pomarańczowe ubranie? Zapisz te szczegóły razem z wydarzeniem.
- Cykliczne zadania rutynowe.
Wymiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie, końcówek w szczoteczkach elektrycznych czy czyszczenie ekspresu do kawy – pewne rzeczy robimy co jakiś czas, ale regularnie. Dzięki wpisaniu ich w kalendarz – na pewno ich nie przegapisz.
- Rzeczy, które koniecznie musisz zrobić danego dnia.
Czasem pojawia się niespodziewane zadanie – musisz pilnie odpisać na maila czy zadzwonić do kogoś w określonym terminie. Takie zadania koniecznie wpisz w kalendarz.
- Przypominajki.
To naprawdę świetny sposób na podtrzymanie dobrych kontaktów z innymi. Jeśli ktoś ma urodziny za dwa tygodnie – zapisz przypominajkę o wyborze prezentu czy ustaleniu terminu urodzinowych odwiedzin. Przypominajki dobrze sprawdzą się też przy projektach, np. za dwa tygodnie mija termin na oddanie projektu X.
Napisz w komentarzu, co zapisujesz w swoim kalendarzu każdego dnia.
Milena
2 sierpnia, 2023Od czasów szkolnych jestem maniaczką organizacyjną własnego czasu. Zawsze też towarzyszyła mi lista rzeczy do zrobienia którą spinaczem przypinałem do kartki w kalendarzu. Ja w moim kalendarzu zapisuje wszystko o czym wspomniałaś oraz: dni w których spodziewam się okresu i w których go mam – mam na to swój kod kropkowy , plan obiadów na cały tydzień co pomaga mi przy robieniu listy zakupów, tabletki i suplementy diety oznaczone inicjałem który biorę w kółko gdy zarzyję.
Joanna
2 sierpnia, 2023Milena, dziękuję Ci za odwiedziny i komentarz, dane o których wspomniałaś udało mi się monitorować online 🙂 bardzo to polecam, oszczędność czasu 🙂