Wyzwanie Planowanie – tydzień pierwszy dzień 1 – omówienie
Witajcie w pierwszym tygodniu naszego wyzwania! Dzisiaj pokrótce omówię zadanie na pierwszy dzień. Podczas wyzwania pracujemy z darmowym plannerem do wyzwania. Szczerze zachęcam do wydrukowania go. Wyzwanie Planowanie robimy w postaci fizycznej, a nie na ekranie komputera!
- Jeśli nie masz plannera Wyzwanie Planowanie Tydzień 1, pobierz go tutaj.
- Artykuł, który czytasz, dotyczy dnia drugiego Wyzwania. Tutaj znajdziesz omówienie zadania z dnia pierwszego.
Pamiętaj, że do wyzwania możesz dołączyć w każdej chwili. Szczerze do tego zachęcam! Ale jeśli dołączasz później, weź proszę pod uwagę kilka rzeczy:
- Jeśli dołączasz w środę, twoim dniem pierwszym jest środa. Nie czwartek czy sobota. Zacznij od razu!
- Nie staraj się „nadgonić” wyzwania. Nie chodzi o wykonywanie wszystkich zadań tego samego dnia.
- Wyzwanie zostało specjalnie podzielone na dni, żebyś mógł w spokoju przemyśleć temat. Czasem przespanie się z problemem i swoimi poglądami może przynieść lepsze rozwiązanie.
Wyzwanie Planowanie Dzień 1 Tydzień 1 – zadanie na dziś
Zaczynamy pierwszy dzień naszego wyzwania. Pewnie jesteś pełen energii i zapału do pracy. Zacznij wyzwanie od przeczytania poniższego artykułu:
Po lekturze tego artykułu wiesz już, że:
- Bloki czasowe (ang. time blocks) to prosty sposób na sprawną organizację zadań.
- Jeśli podzielisz swój dzień na kilka kawałków, łatwiej zapanujesz nad chaosem.
- W każdym bloku czasowym starasz się wykonać zadania tylko z danego sektora. Na przykład w bloku „maile” nie zajmujesz się oglądaniem Netflixa.
Mam nadzieję, że bloki czasowe są dla ciebie czymś, co chcesz od zaraz wypróbować. Zatem druga część twojego zadania na dziś to:
Zadanie na dziś:
Wyznacz blok czasowy:
Trening
Czytanie
Coś dla siebie
Wpisz te bloki w plan najbliższego tygodnia i zrealizuj każdy z nich!
Zanim zabierzesz się do pisania, przeczytaj najczęstsze pytania, jakie się pojawiają na tym etapie:
Weź zwykłą kartkę papieru (najlepiej A4). Podziel kartkę na 7 dni + kolumna Godzina (pionowe linie). Dodaj poziome linie obrazujące godziny, w których nie śpisz (np. od 6:00 do 22:00). Pomiędzy tymi godzinami umieść bloki czasowe.
Możesz też wykorzystać kalendarz w twoim smartfonie czy na laptopie. Tutaj znajdziesz instrukcję, jak umieścić wydarzenie w iPhone lub na Macu. Tutaj masz wersję dla Kalendarza Google, a tutaj dla Outlooka. Polecam jednak robić całe wyzwanie pisemnie.
Podejmij wyzwanie w jak najszerszym zakresie. Aktywność fizyczna jest częścią wyzwania. Nawet jeśli będzie to 5 minut gimnastyki porannej, nie pomijaj proszę tego fragmentu. Pracujemy w Wyzwaniu zarówno nad planowaniem dnia, jak i nad zamianą nawyku. Aby poczuć moc, jaką masz, postaraj się znaleźć chwilę na trening. Oczywiście przed podjęciem jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej skonsultuj się z lekarzem.
Podejmij wyzwanie w jak najszerszym zakresie. Czytanie jest częścią wyzwania, podobnie jak aktywność fizyczna. Trening pomoże pobudzić twoje mięśnie i ciało, a czytanie pobudzi twój umysł.
Odpowiedź jest tylko jedna – wpisując ten czas w kalendarz! Jeśli wyznaczysz sobie chociażby 10 minut na spokojne wypicie kawy o poranku, wystarczy.
Dodatkowo, często zadawane przez Was pytania to:
Jak długi powinien być blok czasowy Trening?
Dopasuj ten czas do swoich możliwości, zarówno jeśli chodzi o możliwości fizyczne, jak i czas, jakim dysponujesz. Jeśli masz 10 minut, wpisz 10 minut. Masz pół godziny? Tyle przeznacz każdego dnia.
Jak długi powinien być blok czasowy Czytanie?
Podobnie, jak w przypadku bloku czasowego Trening, czas na czytanie zależy od twojego rozkładu dnia. Nawet 10 minut dziennie – codziennie – zamienia się w ponad godzinę tygodniowo!
Jak długi powinien być blok czasowy Czas dla siebie?
Jeśli do tej pory w ogóle nie miałeś dla siebie czasu, wybierz jedną, choćby krótką czynność. Niech to będzie wieczorna kąpiel czy pisanie dziennika o poranku. Postaraj się, aby ten czas nie był krótszy niż faktyczna długość danej czynności.
Jaki Trening wybrać?
Masz pełną dowolność. Słuchaj swojego ciała. Pamiętaj, że nawet kilka minut rozciągania o poranku pomoże ci rozruszać ciało i stworzyć podwaliny ku lepszym nawykom!
Co mam czytać?
Co chcesz, ale codziennie w tym samym bloku czasowym. Polecam tradycyjne, papierowe książki na początek. W Dniu 2 Wyzwania znajdziesz więcej informację na temat planowania czytania. Na razie chwyć za to, na co masz ochotę.
Od kiedy mam zacząć wykonywanie zadań z bloków czasowych?
Od dziś, to znaczy od pierwszego dnia wyzwania. Z tego powodu omówienie każdego dnia wyzwania jest publikowane na blogu wcześniej. Jeśli czytasz ten wpis, aby się przygotować, możesz zacząć od dziś (co by było najlepsze!), jednak jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, zacznij jutro z samego rana. Koniecznie!
Wyzwanie Planowanie Dzień 1 Tydzień 1 – podsumowanie
- Zacznij pierwszy dzień wyzwania od przeczytania artykułu o blokach czasowych.
- Od razu wprowadź następujące bloki czasowe do swojego planu dnia: Trening, Czytanie, Coś dla siebie
- Zrealizuj jedno zadanie w każdym bloku (poniżej przykład):
- Trening: spokojna joga 20 minut (7:00 – 7:20)
- Czytanie: książka, którą chcesz przeczytać od roku 15 minut (21:15 – 21:30)
- Coś dla siebie: 10 minut siedzenia w ciszy na tarasie z kawą (6:30 – 6:40).
1 komentarz