Tradycyjne książki, audiobook czy ebook? Co wybrać?
Kocham czytać. Na tę przypadłość zapadłam we wczesnym dzieciństwie i nie zanosi się na wyleczenie z niej. Kiedyś dostępne były tylko tradycyjne książki i tzw. „słuchowiska”. Dziś mamy do wyboru o wiele więcej opcji, gdy chcemy sięgnąć po interesującą lekturę. Jednak co wybrać – audiobook, ebook czy tradycyjną książkę?
Tradycyjne książki w wersji papierowej – zalety i wady
Nie wiem, czy to z racji sentymentu, ale po papierowe wydanie książki zawsze sięgam najchętniej. Uwielbiam czuć w ręku papier, słyszeć szelest przewracanych kartek. Najbardziej lubię czytać książki w ten sposób wieczorem, przy aromacie ulubionej świecy zapachowej, zakopana pod kocykiem. Robię tak też latem. Dla kogo najlepsza będzie książka papierowa?
Zalety tradycyjnej książki papierowej
- Możesz czytać je praktycznie wszędzie i o każdej porze, nawet jeśli nie masz dostępu do sztucznego światła (np. na plaży, na pikniku na łące.
- Światło słoneczne nie przeszkadza w czytaniu i tekst jest czytelny.
- Z czytania książek możesz stworzyć wyjątkowo odprężający rytuał.
- W tej wersji przeczytasz zarówno stare, jak i nowe pozycje w różnych wersjach językowych.
Wady tradycyjnej książki papierowej
- Są z papieru. Z jednej strony to zaleta, ale papier nie zawsze pozyskiwany jest z recyklingu (tzw. wydanie paperback) lub z certyfikatem FSC.
- Ważą i to czasem sporo. Jeśli bierzemy ze sobą jedną małą książkę w mniejszej oprawie, nie ma problemu. Jednak gdy wybieramy opasłe tomy bogato wydane w sztywnej oprawie, to już dodatkowe kilogramy dają o sobie znać. Szczególnie podczas wakacji i wyjazdów.
- Mogą łatwo ulec zniszczeniu – wystarczy szklanka wody lub filiżanka kawy.
- Niestety sporo kosztują. Szczególnie, jeśli naprawdę dużo czytasz 🙂
Audiobooki – czy zastąpią tradycyjne książki?
Audiobook, w dawnych czasach zwany często słuchowiskiem, to książka w wersji czytanej. Możemy słuchać naszej ulubionej powieści podczas wykonywania innych czynności, co pozwala lepiej wykorzystać czas.
Zawsze uważałam się za wzrokowca i przyznam szczerze, że przez długi czas byłam sceptycznie nastawiona do audiobooków. Jednak zmiana trybu życia – wiążąca się z coraz dłuższymi dojazdami z i do pracy i większą ilością czasu spędzaną na porządkach domowych (pozdrawiam moje żelazko i deskę do prasowania!) – zachęciła mnie do wypróbowania audiobooków. Teraz nie wyobrażam sobie nie wykorzystywać tej formy zdobywania wiedzy.
Zalety audiobooków
- Dostępne praktycznie zawsze i o każdej porze. Nawet, gdy nie masz zasięgu, możesz słuchać w trybie offline.
- Ogromny wybór pozycji z różnych dziedzin i w różnych językach.
- Jeśli wybierasz wersję abonamentową – tak tanio tylu książek tradycyjnych w ciągu miesiąca raczej nie kupisz.
- Możesz słuchać audiobooków, gdy robisz coś innego (mało zajmującego głowę).
- Doskonały „uniwersytet na kółkach”, jeśli dużo jeździsz samochodem lub podróżujesz służbowo.
Wady audiobooków
- Dla wzrokowców największą wadą będzie mniejsza przyswajalność zasobów.
- Czytanie w ten sposób bardziej skomplikowanych pozycji może być utrudnione, podobnie jak zapamiętywanie.
- Dla mnie wadą jest brak podziału na rozdziały, tj. nie mogę przewinąć pozycji do konkretnego rozdziału, który chciałabym przesłuchać jeszcze raz.
- Potrzebujesz dostępu do Internetu, sprawnego telefonu i słuchawek / zestawu głośnomówiącego w samochodzie.
Ebook, czyli znak naszych czasów
Ebooki opanowały Internet! Zarówno te dostępne w wersji abonamentowej, np. EmpikGO, jak i jako zamiennik tradycyjnych książek, które kupujesz w księgarni. W sieci znajdziesz też bardzo dużo darmowych ebooków, głównie z pozycjami literatury klasycznej czy lekturami szkolnymi.
Bardzo dobrze się słucha podczas długiej podróży na przykład książki Money. Mistrzowska gra Tony’ego Robbinsa (znajdziesz ją poniżej):
Zalety ebooków
- Szybki i praktycznie nieograniczony dostęp do wszystkich książek świata. W zasadzie w formie ebooka możesz czytać większość pozycji wydanych w innych językach. Otrzymujesz je szybko i od razu możesz zacząć czytanie.
- Bardzo szybkie wyszukiwanie interesującego rozdziału, fragmentu czy słowa kluczowego
- Możliwość zaznaczania i robienia notatek bez uszkadzania książki.
- Możesz czytać, gdzie chcesz. Czekasz w kolejce – wyciągasz smartfona czy tablet i jesteś kilka stron do przodu.
- W przypadku zgubienia nośnika (o zgrozo, nie życzę!) wszystkie pozycje masz dalej dostępne.
Wady ebooków
- Jeśli do czytania używasz tradycyjnego laptopa, tabletu lub smartfona, czytanie w ten sposób późnym wieczorem może przeszkodzić w zasypianiu.
- Wymaga czytnika ebooków lub laptopa / tabletu / smartfona.
- Niektórzy w tej formie trochę gorzej przyswajają informacje (np. ja niestety należę do tej grupy, ale przyznam, że jeszcze nie wypróbowałam profesjonalnego czytnika ebooków typu Amazon Kindle, więc może w tym rzecz).
- Trudno się czyta, gdy mocno świeci słońce.
Co wybrać – audiobook, ebook czy tradycyjną książkę?
Będę zupełnie szczera – wybieram wszystkie, zależnie od potrzeb.
Tradycyjna książka wieczorem to dla mnie rytuał i element rozwoju osobistego. Nie zamierzam z tego rezygnować.
Audiobooki wykorzystuję, gdy jestem w podróży lub wykonuję rutynowe czynności typu gotowanie, sprzątanie etc. Audiobooki szczególnie polecam do wypróbowania osobom, które ciągle mówią, że nie mają czasu na czytanie przez inne czynności.
Ebooki to mój sposób na przeczytanie pozycji, które są trudno dostępne w Polsce. Często książki po angielsku są w Polsce w niewyobrażalnie wysokich cenach, zaś w formie ebooka kosztują kilka dolarów lub euro. Ebooki sprawdzą się u tych, którzy często się przeprowadzają, zmieniają miejsce zamieszkania lub wyjeżdżają.
Warto wypróbować nowoczesne sposoby na czytanie. W dzisiejszym świecie niestety czytamy coraz mniej (kultura obrazkowa dominuje). Warto więc ten schemat przełamać.
1 komentarz