Popołudniowy spadek energii – co zrobić i najczęstsze przyczyny

Joanna

Podziel się!

Każdego z nas może dopaść popołudniowy spadek energii. Wracamy właśnie z pracy (lub kończymy przerwę) i czujemy, jak opadamy z sił. Poranek zaczął się dla Ciebie obiecująco – miałaś mnóstwo energii. Potem jednak nastąpiła niekorzystna zmiana. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są przyczyny popołudniowego spadku energii i co możesz zrobić, żeby przestały występować, przeczytaj ten artykuł.

Najczęstsze przyczyny popołudniowego spadku energii

Aby pokonać popołudniowy spadek energii, najpierw powinnaś zrozumieć jego przyczyny.

Weź pod uwagę, że taki spadek mocy w godzinach popołudniowych jest normalny i wynika w dużej mierze z naturalnego rytmu dobowego. Jak dowodzą badania, statystycznie mamy dwa momenty w ciągu dnia, kiedy najbardziej chce nam się spać. Pierwszy przypada między 2 a 4 rano, a drugi… pomiędzy 13 a 15 po południu. Jeśli teraz przyszła `Ci do głowy popołudniowa siesta (tak popularna w niektórych krajach), masz rację!

Oprócz naturalnego cyklu dobowego, na który niewiele możesz poradzić, istnieją inne przyczyny popołudniowego spadku energii. Najpopularniejsze z nich to:

  • odwodnienie
  • głód
  • zwiększenie poziomu stresu
  • siedzenie w jednej pozycji (np. przez komputerem).

Popołudniowy spadek energii – co zrobić?

Jeśli dopada Cię popołudniowy spadek energii, oto kilka sposobów na złagodzenie jego objawów:

  1. Nie przejadaj się i nie jedz zbyt mało.

    Jeśli udało Ci się zrobić mnóstwo rzeczy od rana, lunch czy przerwa w pracy nie jest powodem, aby zacząć się obżerać. Spowoduje to uczucie ciężkości i spadek poziomu energii – Twój organizm będzie musiał wykorzystać znaczną jej część na trawienie.
    Z drugiej strony – nie jedz zbyt mało, bo nie dostarczysz organizmowi niezbędnych składników odżywczych, dlatego omijanie posiłku podczas przerwy w pracy przynosi sporo strat w zasobach energetycznych.

  2. Podjadanie i słodzone napoje (również z kofeiną).

    Słodkie przekąski i napoje z dużą ilością cukrów prostych i kofeiną (np. energetyki, słodka mleczna kawa z syropem) powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Na chwilę dodadzą Ci energii, ale po chwili czeka cię energetyczny zjazd bez trzymanki.

  3. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

    Wielu z nas myli odwodnienie ze zmęczeniem lub uczuciem… głodu! Jeśli zaczyna Cię boleć głowa, wypij dużą szklankę wody i odczekaj około 20 minut. Jeżeli czujesz, że coś byś zjadła – wypij szklankę wody. Być może to tylko lekkie odwodnienie!

  4. Dbaj o swoje oczy i ciało w czasie pracy.

    Odpowiednie oświetlenie, monitor w zalecanej odległości, siedzenie w prawidłowej pozycji na krześle i regularne wstawanie od biurka pomogą Ci zredukować uczucie zmęczenia wywołane przez długotrwałe siedzenie.
    Dodatkowe porady: jeśli rozmawiasz przez telefon, wstań lub chodź, podejdź do współpracownika zamiast wysyłać kolejny email. Spotkania mogą być przeprowadzane na stojąco, a pracę siedzącą można często wymieszać z pracą stojącą lub w ruchu.

  5. Mierz siły na zamiary.

    Jeżeli wiesz, że silnie odczuwasz popołudniowy spadek energii, staraj się tak rozplanować pracę, żeby w tym czasie nie robić nic wymagającego dużego skupienia. Statystycznie poranki lepiej sprawdzą się na pracę analityczną, wymagającą i indywidualną, zaś popołudnia są lepsze dla pracy kreatywnej i grupowej.

A jak jest u Ciebie? Odczuwasz popołudniowe spadki energii czy wręcz przeciwnie?

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.