Lista rzeczy potrzebnych do pierwszej klasy. Wyprawka dla pierwszoklasisty.
Nie byłabym sobą, gdybym nie stworzyła listy kontrolnej również z okazji zbliżającego się roku szkolnego. Lista, którą tutaj zamieszczam, powstała w zeszłym roku, gdy syn szedł do pierwszej klasy. Oczywiście dla Was przygotowałam wersję specjalnie uaktualnioną. Opisałam dodatkowo, na co warto zwrócić uwagę, kupując poszczególne rzeczy. Jeśli w coś nie warto inwestować więcej pieniędzy, również znajdziecie taką wzmiankę. Wyprawka dla pierwszoklasisty trochę spędza sen z powiek rodzicom, jednak niepotrzebnie – zwykle wszytko kupimy podczas jednych zakupów! Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ta lista może różnić się w zależności od szkoły. Jednak większość rzeczy z pewnością będzie uniwersalna. Na końcu listy znajdziecie dodatkowo gotową wersję w PDF do wydrukowania. Śmiało zabierzcie listę na zakupy dostosowując ją do swoich wymagań.
Wyprawka pierwszoklasisty – lista przyborów szkolnych:
- tornister – o tym, jak wybrać dobry tornister, pisałam tutaj.
- piórnik – o rodzajach piórników i który się u nas sprawdził, poczytacie w tym wpisie.
- zestaw kredek ołówkowych 12 sztuk – o przyborach szkolnych poczytacie tutaj.
- zestaw pisaków 12 sztuk
- ołówek z gumką
- gumka do mazania
- nożyczki szkolne
- linijka
- długopis – my używaliśmy dopiero w drugim semestrze
- temperówka
- kredki Bambino
- farby plakatowe / akwarelowe + pędzelki gruby i cienki + kubeczek do wody
- patyczki do liczenia
- blok techniczny A3 i A4
- blok rysunkowy A3 i A4
- zestaw papierów kolorowych
- blok rysunkowy A4 z kolorowymi kartkami
- blok techniczny A4 z kolorowymi kartkami
- bibuła / krepina kilka kolorów (zwykle kupuje się w zestawie)
- klej w sztyfcie – polecam kupić od razu kilka i mniejszą gramaturę
- plastelina 12 kolorów
- teczka na gumkę A3 i A4
- pastele olejne
- naklejki na zeszyty
- owijki / okładki na zeszyty i podręczniki (w naszej szkole dzieci dostają używane podręczniki po poprzednich rocznikach, tym bardziej warto zadbać o przekazanie ich w dobrym stanie na przyszły rok)
- zeszyt 16-kartkowy w linie (polecam takie z liniami w dwóch kolorach) 3 sztuki
- zeszyt 16-kartkowy w kratkę 3 sztuki
- worek na WF
- plan lekcji
Wyprawka dla pierwszoklasisty – ubrania i buty:
- buty na zmianę do szkoły (w niektórych szkołach mogą być to trampki, a w innych kapcie; u nas syn dostał po prostu dodatkowe buty sportowe)
- buty na WF – polecam wybrać buty typowo sportowe, np. do biegania – o wiele wygodniej będzie się dziecku ćwiczyło
- strój na WF – o ile szkoła nie ma specjalnych wymagań, u nas świetnie sprawdził się komplet piłkarski z Decathlona, w skład którego wchodzi koszulka z krótkim rękawem i szorty.
- dres – również zalecany u nas na WF – długie spodnie dresowe i rozpinana bluza dresowa, bardzo dobrej jakości komplet kupiliśmy w H&M (kolekcja Conscious)
- kurtka przeciwdeszczowa / softshell – doskonała na jesień i na wiosnę
- szal typu komin – lekki szal zakładany przez głowę, łatwo i szybko do założenia i zdjęcia, w razie wiatru można zakryć też uszy; używamy takie szale już od kilku lat
- lekka czapka, a najlepiej dwie… lubią znikać 😉
- kilka długich spodni na zmianę – u nas podstawową przyczyną zakupu spodni stały się dziury na kolanach. Niezależnie, jak dobre i mocne były to spodnie. W takiej sytuacji polecam spodnie oddać hurtowo na wiosnę do zaprzyjaźnionej krawcowej i zrobić szorty na lato 😉
- plecaczek na wycieczki – o ile nie jest to typowy element stroju, to na wycieczkę dziecku będzie o wiele wygodniej pojechać z lekkim plecaczkiem, niż z tornistrem. My mamy plecaki z Decathlonu, sprawdzają się świetnie!
Przydatne rzeczy dla pierwszoklasisty – lista dodatkowa:
- śniadaniówka / lunchbox – oczywiście najlepiej bez plastiku, chociaż nie da się ukryć, że stalowe są cięższe
- butelka na wodę – kupiłam stalową butelkę zarówno dla syna, jak i dla córki i sprawdzają się świetnie nie tylko do szkoły, ale też na plac zabaw czy boisko szkolne.
- portfel – warto dziecku dać trochę drobnych
- etui na legitymację szkolną
- coś do oznaczenia ubrań i butów na WF – ja kilka lat temu kupiłam cały zestaw z imieniem i nazwiskiem dziecka (jeszcze do przedszkola) i używamy do dziś.
- smartfon / smartwatch – niekoniecznie od razu, ale smartfony to rzeczywistość – u nas w szkole podczas pobytu w świetlicy jest wydzielony specjalny czas na używanie smartfona. Uważam, że to dobry kompromis.
1 komentarz