Istnieje wiele powodów, dla których warto pisać dziennik lub pamiętnik. 5 ważnych powodów znajdziesz w tym wpisie. Dziś opowiem Ci, jakie są korzyści z pisania dziennika i która jest dla mnie najważniejsza.
Oczywiście w dzisiejszych czasach nie musisz mieć jednego dziennika do wszystkiego. Możesz prowadzić zapiski w wyspecjalizowanych dziennikach (ang. journal) przeznaczonych do robienia notatek z podróży czy zapisywania własnych snów. W przeszłości wielu ludzi pisało osobiste dzienniki pełne przemyśleń i refleksji na temat zdarzeń dnia codziennego. Dzięki zachowanym dziennikom mamy wgląd w przeszłość w stopniu w inny sposób niemożliwy (oczywiście w odniesieniu do obecnych osiągnięć naukowych).
Pewną formą prowadzenia dziennika w XXI wieku jest oczywiście także blog czy nawet konto na Instagramie. Jednak tradycyjna forma dziennika, pisana odręcznie, przynosi ogromne korzyści zarówno autorowi, jak i odbiorcom.
Pisanie dziennika pomaga uporządkować myśli
Dla mnie to jeden z najważniejszych powodów, dla których prowadzę dziennik. Mój typ osobowości (INTJ według MBTI) często ma w głowie myśli, które określam pieszczotliwie jako ping-pong. Szybkie skojarzenia, przeskakiwanie z jednego tematu na drugi. znajdowanie wzorców. Gdy dopada mnie taka gonitwa, staram się ją uporządkować przelewając na papier. O ile projekty zazwyczaj uzewnętrzniam tworząc mapy myśli, o tyle refleksje i spostrzeżenia najwygodniej mi ująć w dzienniku.
Jeśli nie wiesz, dokąd idziesz, pewnie tam nie dojdziesz
Czy wiem, czego chcę? A może jeszcze nie wiem, ale chcę się dowiedzieć? Mogę to zrobić dzięki pisaniu dziennika (sposoby, które się u mnie sprawdziły, znajdziesz w następnych wpisach). Jeśli mam wrażenie, że nie potrafię rozwikłać jakiegoś problemu, aby pójść dalej, korzystam z dziennika.
A co z marzeniami, które od dawna siedzą w Twojej głowie i nie chcą jej opuścić? Nadaj im kształt opisując je w dzienniku. Mimo, że jeszcze nie są to cele i nie masz planu, kiedy przelejesz swoje myśli na papier, zyskujesz jakąś zewnętrzną formę Twoich pragnień. A to początek wspaniałej przygody!
Szukasz korzyści z pisania dziennika? Oto ona: odstresujesz się!
Pisanie w dzieciństwie pomagało mi uporać się ze strachem i poczuciem niepewności. Pisząc starałam się wytłumaczyć sobie, dlaczego pewne rzeczy w moim życiu się dzieją i nie tracić nadziei na zmianę. Dlaczego ludzie tak chętnie dzielą się swoimi historiami na mediach społecznościowych? To też sposób na odstresowanie i nabranie dystansu do tego, co nas otacza.
Dzięki prowadzeniu dziennika zyskałam wgląd w swoje wnętrze – jakkolwiek patetycznie by to nie brzmiało. To pozwala lepiej się kontrolować, skupić na tym, co ważne i odrzucić to, co mi szkodzi. Oczywiście terapeutyczne działanie pisania to inny temat (może słyszałaś o pisaniu listów do dziecięcej wersji siebie lub do bliskich, którzy zrobili Ci krzywdę?).
Więcej zapamiętasz z każdego dnia pisząc dziennik
Jestem osobą wręcz do przesady zorientowaną na przyszłość, a nie na chwilę obecną. Tym bardziej mam problem z zapamiętaniem tego, co już było. Pisząc dziennik… ćwiczę swoją pamięć. Konieczność przypomnienia sobie tego, co się zdarzyło i szczerej refleksji działa motywująco. Nawet jeśli każdy dzień pamiętasz ze szczegółami i potrafisz sobie przypomnieć stroje koleżanek z balu maturalnego sprzed kilkunastu lat, dziennik pomoże Ci poprawić pamięć. Próbuj opisać w nim te rzeczy, na które zwykle nie zwracasz uwagi.
Pisanie dziennika skłania do refleksji i przemyśleń
Jeśli jesteś ekstrawertykiem, może Ci być trudno zatrzymać się na chwilę i zajrzeć w głąb siebie, nie jest to w końcu łatwe. Mnie, jako introwertyczce, jest oczywiście łatwiej. Jednak niezależnie od tego, czy autorefleksja i przemyślenia będą czymś wymagającym dużego czy mniejszego wysiłku, warto je podjąć.
Wspaniałą rzeczą jest spojrzenie na siebie z innej perspektywy. Często nie jesteśmy szczerzy sami ze sobą, a to powoduje napięcie uprzykrzające codzienne życie. Dlatego czasem zatrzymaj się i zastanów, co Cię przybliża do celu, a co od niego oddala.
Dodatkowe korzyści z pisania dziennika? Piszesz lepiej i szybciej
Zdecydowanie to bardzo przyjemny efekt uboczny pisania dziennika czy pamiętnika. To tak, jak z ćwiczeniami fizycznymi – wzmacniasz mięśnie tylko wtedy, jeśli regularnie ćwiczysz. Każda dawka ruchu (i pisania!) jest dobra, ale tylko, jeśli robisz to regularnie, jesteś w stanie osiągnąć zadowalające efekty.
Chcesz być bardziej kreatywny? Pisz dziennik!
Każdy z nas jest kreatywny i ma świetne pomysły! Zanim uznasz, że to banał, zrozum, że dzięki różnemu spojrzeniu na świat jesteśmy w stanie tworzyć wyjątkowe rzeczy. Zawsze podziwiałam osoby ze zdolnościami manualnymi (nawet nie umiem porządnie zapakować prezentu). Masz w sobie ogromne pokłady kreatywności, które tylko czekają na odkrycie. A jednym ze sposobów na uwolnienie drzemiącej w Tobie kreatywności jest właśnie pisanie dziennika.
Oczywiście istnieje o wiele więcej powodów, dla których warto pisać dziennik czy pamiętnik. Odkryjesz je… pisząc. Zatem zacznij już od dziś.
Zofia
25 kwietnia, 2020Nigdy nie miałam cierpliwości do codziennego pisania. Przerwy były na tyle długie, że mijało się to z sensem. No cóż , podziwiam (i czytam) za to innych np. ,,Pamiętniki Anny Frank” . Dzienniki dają świadectwo dnia, emocji, zwyczajów. Podziwiam samodyscyplinę . Miłego wieczoru
Joanna
26 kwietnia, 2020Warto napisać nawet kilka słów! Taki mini-dziennik też ma swój urok i przynosi wymierne korzyści 🙂