Jak oszczędzić na zakupach świątecznych?
Nie należę do osób lubiących zakupy. Wręcz przeciwnie – staram się skorzystać z każdego możliwego sposobu na ich ograniczenie. Mam sprawdzone sposoby na cotygodniowe zakupy spożywcze (zawsze jeżdżę po nie w sobotę o 6:00 rano z listą). Podobnie jest w przypadku zakupów świątecznych – dobry plan pomoże Ci oszczędzić mnóstwo czasu i nerwów, a także… pieniędzy. Poczytaj dalej, a dowiesz się, jak oszczędzić na zakupach świątecznych?
Jak oszczędzić na zakupach świątecznych?
Oto moje sprawdzone sposoby na to, jak oszczędzić na zakupach świątecznych:
- Ustal budżet na prezenty.
Łatwo jest wpaść w przedświąteczny szał zakupów. W uniknięciu styczniowych problemów finansowych pomoże Ci budżet na prezenty. Ustal z najbliższymi, do jakiej kwoty kupujecie prezenty. To pomaga nie tylko w zachowaniu dobrej kondycji finansowej, ale też niweluje problemy (np. jedna osoba kupuje prezent za 50 zł, a druga za 400 zł).
- Zrób szczegółową listę prezentów świątecznych.
Tutaj znajdziesz listę prezentów świątecznych do druku. Na liście masz miejsce na wpisanie kwoty prezentu, dzięki czemu łatwo sprawdzisz, czy mieścisz się w założonym budżecie.
- Zrób zakupy online.
Co się tylko da, warto kupić w sklepach internetowych. Oczywiście wymaga to wcześniejszego zaplanowania i sprawdzenia, czy towar dojdzie do Świąt. Jednak możesz sporo oszczędzić, szczególnie, jeśli w prezencie chcesz podarować sprzęt elektroniczny.
- Przelicz swój czas na pieniądze.
Czy jeżdżenie godzinami po sklepach, aby oszczędzić 20 czy 40 zł na prezentach faktycznie ma sens? Weź pod uwagę koszty każdej takiej wycieczki.
- Mniej znaczy więcej.
Zawsze będę zwolenniczką praktycznych prezentów. Lepiej złożyć się na jeden prezent dobrej jakości (np. dla dziecka możecie się złożyć z dziadkami), niż obdarowywać kogoś mnóstwem wątpliwych jakościowo drobiazgów.
- Sprawdzaj, kiedy promocja naprawdę jest promocją.
Jeśli robisz większe zakupy, dobrze zawczasu zrobić przegląd dostępnych promocji. Uważaj też na promocje typu piąty, najtańszy produkt za złotówkę lub druga sztuka 50% taniej. W pierwszym wypadku rabat może wynosić 20%, w drugim 25%. Czy potrzebujesz tych pięciu sztuk lub aż dwie?
- Sprawdź kupony rabatowe i dostępne zniżki.
Może masz jeszcze kupony rabatowe lub oferowane zniżki? Teraz jest dobry czas, żeby je wykorzystać zarówno online, jak i stacjonarnie. Warto też więcej prezentów kupić w jednym sklepie, wtedy zyskasz darmową dostawę lub dodatkowy upust od określonej kwoty.
- Zrób prezenty.
Nie wszystkie prezenty muszą być kupione. Możesz zrobić coś własnoręcznie. Samodzielnie przygotowana ramka ze zdjęciem ukochanej osoby to jeden z pomysłów.
Dodatkowe porady na to, jak mieć więcej pieniędzy po Świętach
- Oszczędź na świątecznych tradycjach. Czy wysyłasz wszystkim kartki świąteczne, bo Twoi rodzice tak robili? Teraz większość życzeń możesz złożyć online i nikt się nie obrazi. Pamiętaj jednak o dziadkach i rodzicach, oni z pewnością ucieszą się z kartki od Ciebie. Pozostali pewnie wyrzucą je do recyklingu zaraz po Świętach.
- Unikaj zakupów stacjonarnych na 14 dni przed Świętami. Wtedy w sklepach zaczyna się świąteczne szaleństwo i łatwo dać się złapać na pseudoupromocje albo na prawdziwe promocje, ale na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
- Po zakupy spożywcze jedź w dziwnych porach. Najlepiej wcześnie rano, tuż po otwarciu sklepu. Unikniesz tłumów przy kasach, a hostessy jeszcze się nie pojawią.
- Nie przesadzaj z pakowaniem prezentów. Prosty, tani papier lub torebka nadająca się do recyklingu. Może być też papier pakowy. W końcu liczy się wnętrze, prawda?