3 popularne mity o planowaniu – obalone!
Spis treści
TogglePodziel się!
Planowanie, jak każda ważna część naszego życia obrosła w wiele mitów. W tym wpisie rozprawimy się z trzema, które być może hamują Cię przed rozpoczęciem planowania albo blokują na starcie, utrudniając nabycie tej cennej umiejętności. Jakie są zatem popularne mity o planowaniu? Obalmy je razem!
Do planowania potrzebne jest dużo czasu i pieniędzy - mit!
Ten mit to czasem nie mit. Jeśli planowanie rozpoczynasz od przeszukania internetu w poszukiwaniu najpiękniejszego planera w twardej oprawie, do tego system różnokolorowych długopisów, mazaków, naklejek. Do tego elegancki segregator, tablica i koniecznie inne cudeńka rodem z kursu scrapbookingu – faktycznie planowanie zajmie Ci dużo czasu. Wydasz też sporo pieniędzy. Podobnie dzieje się, jeśli przeszukujesz różne aplikacje do produktywności i planowania, aby odnaleźć tę jedną, najpiękniejszą, najbardziej wydajną i tak dalej. Może i fajne jest planowanie planowania 🙂 ale nie ma to nic wspólnego z jego istotą – jest ono narzędziem do osiągnięcia Twoich celów, a nie celem samym w sobie!
Oczywiście nie ma nic złego w zamiłowaniu do pięknych rzeczy, sama uwielbiam ładne i jednocześnie funkcjonalne (a najlepiej też minimalistyczne) przedmioty, które pomagają mi planować. Najczęściej jest to – uwaga! – kołonotatnik i długopis 🙂 Jeśli koniecznie chcesz zacząć (i zachęca Cię to do działania!) planowanie od kupienia wypasionego planera i zamówienia subskrypcji na jakąś apkę – śmiało. Tylko daj sobie na poszukiwania określony czas – zaplanuj go i ustal sama ze sobą (lub z kimś bliskim), że po tym czasie podejmujesz decyzję, wybierasz narzędzie i konsekwentnie realizujesz cele, które zaplanowałeś.
Pamiętaj, że nawet najcudowniejszy planer będzie bezużyteczny, jeśli pozostanie niewypełniony!
Do planowania potrzebujesz:
Kartka i coś do pisania
Uwierz mi, że to Ci wystarczy! Możesz też kupić sobie kalendarz do wpisywania ważnych wydarzeń okresowych. Ale nie musisz.
10 minut dziennie
Aby zaplanować następny dzień potrzebujesz do 10 minut dnia poprzedniego. Ile czasu dziennie przeglądasz Instagram?
Planowanie to talent, a nie umiejętność - nie nauczę się planowania - mit!
To niestety bardzo często powtarzany mit! Planowanie nie jest talentem, planowanie jest umiejętnością wypracowaną przez daną osobę w określonym czasie. Dlaczego wydaje nam się, że pewne osoby są zorganizowane „od zawsze”, a inne nie? Charakter i podejście do życia, codzienne nawyki i suma naszych wyborów, a także (uwaga!) wychowanie i to, czego od nas oczekiwano w dzieciństwie mogły ukształtować różne schematy ogarniczeń w naszych głowach. Jeśli powtarzasz sobie, że nie umiesz planować, że nigdy się tego nie nauczysz i zawsze będziesz roztrzepany – z pewnością tak będzie!
Jeśli uważasz, że coś potrafisz lub że czegoś nie potrafisz, na pewno masz rację.
Henry Ford
Istnieje wiele różnych styli pływackich, prawda? Jaki jest Twój ulubiony? Ok, a skąd to wiesz? Bo w trakcie nauki przetestowałeś wszystkie możliwe, prawda? Tak samo jest z planowaniem. Istnieje wiele różnych metod planowania i jeśli nadal sądzisz, że nie potrafisz nauczyć się planować, pewnie nie poznałeś do tej pory tej, która będzie dla Ciebie najlepsza. Dlatego szukaj wytrwale (a ja Ci w tym pomogę)! Możesz zacząć od dwóch wpisów poniżej:
Planowanie jak zacząć?
Tutaj poznasz podstawy planowania
Jak planować, żeby ne zwariować?
Poradnik początkującego
Dlaczego planowanie może odmienić życie?
Po co planować?
Planowanie zabija spontaniczność i zabiera wolność - mit!
Ten mit o planowaniu powstał pewnie dlatego, aby usprawiedliwić odkładanie obowiązków na później i skupianie się wyłącznie na przyjemnościach. Otóż uwaga, uwaga! Planowanie nie zabija spontaniczności i nie zabiera wolności. Ono daje Ci miejsce na spontaniczność i oddaje Ci wolność. Jak to możliwe? Otóż jeśli planujesz to, co musisz zrobić, co jest Twoim obowiązkiem, zyskujesz:
- Więcej czasu na przyjemności – np. dlatego, że każdego dnia nie jedziesz do sklepu i nie zastanawiasz się, co zrobisz na obiad
- Więcej czasu na spontaniczność – jeśli umiesz zaplanować swój dzień, to zyskujesz każdego dnia czas, a czas ten możesz wykorzystać jak tylko chcesz.
- Więcej pieniędzy – dzięki dobrej organizacji oszczędzasz nie tylko czas, ale też pieniądze, które możesz dowolnie wykorzystać – na przykład aby uzyskać tzw. wolność finansową.
Pamiętaj, że każdego dnia decydujesz, co będziesz robił. Planowanie lub nie jest Twoim wyborem. Nikogo innego. Więc jeśli wybierasz planowanie i realizowanie planu, stajesz się wolny. Jeśli zaś nic nie planujesz i zdajesz się na to, co przyniesie Ci kolejny dzień – czy na pewno jesteś wolny i spontaniczny czy raczej zależny od wyborów i planów innych ludzi?
Wolność to zdolność do samodyscypliny.
Georges Clemenceau
Mam nadzieję, że dzięki obaleniu trzech popularnych mitów o planowaniu przekonacie się, jak wiele korzyści jest w zasięgu Waszych rąk!
Udostępnij
Joanna
Działanie jest kluczem do dobrego życia. Kto zaczął, zrobił już połowę.
Arletunialalunia
20 lipca, 2019Oj już naprawdę mnie przekonałeś do planowania i cieszy mnie to bardzo. ❤
Joanna
21 lipca, 2019Rewelacja! Życzę wielu sukcesów! Daj znać, jak Ci idzie 🙂
Arletunialalunia
20 lipca, 2019Oj już naprawdę mnie przekonałeś do planowania i cieszy mnie to bardzo. ❤ musz jeszcze gdzieś zdobyć taki notatnik i będzie poczatek
Zofia
20 lipca, 2019Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że planujemy z tzw automatu np robiąc listę rzeczy do zabrania na wyjazd. Nie pracuję niestety zawodowo i w związku z tym nie planuję już zawodowych obowiązków, ale listę zakupów, rodzaj posiłków już tak. Planowanie górą!
Joanna
21 lipca, 2019Zdecydowanie tak – planowanie górą!